Szkoła Bełk

Kalkuta

Off 24
Kalkuta
1 vote, 4.00 avg. rating (81% score)

Wycieczki objazdowe Włochy (3)Kalkuta to miasto położone w delcie Gangesu w północno- wschodniej części Indii. Liczy około 4 miliony 700 tysięcy mieszkańców, a cała metropolia Kalkuty ponad 15, 6 miliona. Jest portem morsko-rzecznym, wielkim ośrodkiem przemysłowym, handlowym, kulturalnym i naukowym. Jest pod względem wielkości czwartym miastem w Indiach.
Miasto zostało założone w 1690 roku w wyniku przejęcia przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską kilku wiosek na tym terenie, w tym jednej, od której późniejsze miasto wzięło swoją nazwę. Miasto szybko się rozwijało i w 1772 roku zostało stolicą Indii Brytyjskich. W dalszym ciągu osuszano okoliczne bagna i rozbudowywano Kalkutę. W 1912 roku miasto przestało być stolicą (zostało stolicą Nowe Delhi).
W czasie II wojny światowej było dwukrotnie zbombardowane przez Japończyków; a w 1943 roku ludzie zaczęli masowo umierać z głodu (w całej metropolii zmarło około 5 milionów ludzi). W połowie dwudziestego wieku, gdy doszło do podziału terytorium Indii Brytyjskich nastąpiła wielka migracja ludności: muzułmanie opuszczali miasto a hindusi z dzisiejszego Bangladeszu (a ówczesnego Pakistanu Wschodniego)osiedlali się w Kalkucie. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku miasto przeżywało stagnację ekonomiczną i dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku po wprowadzeniu przez władze indyjskie reform nastąpiła poprawa sytuacji ekonomicznej a współcześnie miasto szybko się rozwija (w dużej mierze dzięki sektorowi technologii informacyjnej IT).

Zobacz inne nasze artykuły:

About the author / 

admin

Najnowsza ankieta:

Czy kwatery nad morzem w takich miejscowościach jak Hel, Sopot czy Krynica Morska to dobre lokalizacje na wakacje?

View Results

Loading ... Loading ...

Archiwa

Kontakt

Emailmojmail2[malpa]wp.pl
Tel078 490 24 02
Fax078 490 24 03
MiastoJastrzębie-Zdrój

Komentarze i opinie:

Kategorie

Inne wpisy

  • Turystyka i nordic walking w Borach Tucholskich

    Obecnie za krajową stolicę Nordic Walking uważa się obecnie położony w samym sercu Borów Tucholskich Tleń. Jest to mała malownicza wieś otoczona ze wszystkich stron lasami, znajdująca się na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego w województwie kujawsko-pomorskim. Tleń posiada różnorodną i bogatą bazę noclegową. To właśnie cudowne otoczenie zielonych lasów sprawia właśnie, że chce się tu…

  • Kwatery prywatne Sanok

    Podróż po Polsce Podróżowanie po naszym kraju może się okazać bardzo interesujące. Istnieje wiele interesujących miast, które bez wątpienia warto zwiedzić. Na pewno nie byłeś jeszcze we wszystkich i pozostało wiele do zobaczenia. Możesz zacząć planować swoje zwiedzanie. Na pewno będą Ci potrzebne kwatery prywatne Sanok, Warszawa czy inne miasta mają ich pod dostatkiem. Możesz…